Горјан Ѓорѓиев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Gorjan.jpg
Роден 1965
Скопје, СФРЈ денешна Република Македонија
Занимање ликовен уметник
„БИК„

Горјан Ѓорѓиев (роден 1965 во Скопје) е македонски ликовен уметник.

Кариера[уреди | уреди извор]

Дипломирал на Академија за ликовни умстности во Скопје, отсек сликарство, 1987 год. Член е на ДЛУМ од 1988 год. Учествувал на многу перформанси, групни изложби и колонии во земјата и во странство. Живее и работи во Скопје.

Самостојни изложби[уреди | уреди извор]

 • Центар за култура и информации Скопјe 1993 год.
 • Галерија Стоби. Скопје 1994 год.
 • Салон на ДЛУМ. Скопјс 1995 год.
 • Културен центар, Струмица1995 год.
 • Галерија ВИД. Белград 1997 год.
 • Музеј на град Скопје. Скопје 2000 год.
 • Уметничка галерија. Битола 2001 год.
 • Уметничка галерија. Оливер 2007 год.
 • Уметничка галерија. АРМ 2008 год.
 • Центар за култура и информации Скопјe 2009 год.
 • Национална Галерија - Мала станица. 2010 год.
 • Галерија БЛОК. Белград 2010 год.
 • Градска галерија Арт Подгорица, Црна Гора 2010 год.
 • Галерија Око, Скопје 2012 год.
 • Галерија МКЦ , Скопје 2015 год. DI ALLURE Art Gallery, Saint Paul de Vence  Франција 2017
 • Центар за култура и информации Скопјe 2017 год. ТЕЛ:078310934 mail: gorjan@mkc.mk