Гортинија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Гортинија или Гординија бил град во Античка Македонија, сместен на десниот брег во долниот тек на Аксиј, во областа Амфакситида. Неговото постоење се датира од 5 в. пр.н.е., па сè до Римското Царство. Се спомнува кај Тукидид како еден од градовите во Македонија што ги освојува одрискиот владетел Ситалк во 429 година пр.н.е[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ф. Папазоглу, Македонски градови у римско доба, Скопје, 1957