Гороцвет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гороцвет
Adonis vernalis - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-152.jpg
Пролетен гороцвет (Adonis vernalis)
Научна класификација
Царство: Растенија
Оддел: Скриеносеменици
Класа: Дикотиледони
Ред: Лутиковидни
Семејство: Лутичиња
Род: Гороцвет
L.
Видови

во текстот.

Гороцвет (науч. Adonis) — род од 20-30 вида на цветни растенија од фамилијата Лутичиња (Ranunculaceae), автохтони на Европа и Азија.

Растат до 10-40 см во височина, со ситни перјести листови. Цветовите им се црвени, жолти или портокалови со по 5-30 ливчиња.

Некои видови

Одгледување и употреба[уреди | уреди извор]

Растенијата од овој род се одгледуваат за пресадување градини, и како такви се доведени и во Северна Америка. Содржат отрови слични како на оние во многу други родови од фамилијата на лутичињата.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]