Горонталско-монгондовски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горонталско-монгондовски
Географска
распространетост:
Горонтало и Сулавеси
Класификација:австронезиски
Гранки:

Горонталско-монгондовскиоте јазици се подгрупа јазици на филипинските јазици. Јазиците се зборуваат во Сулавеси.

Јазици[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]