Горни Ропаич (Дебреше)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Горни Ропаич)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Горни Ропаич
археолошко наоѓалиште
Горни Ропаич is located in Археолошки локалитет во Македонија
Горни Ропаич
Горни Ропаич
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056Координати: 41°49′2″N 20°52′50″E / 41.81722° СГШ; 20.88056° ИГД / 41.81722; 20.88056
Основни податоци
Име Горни Ропаич
Место Дебреше
Општина Гостивар
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Горни Ропаич е археолошки локалитет во гостиварското село Дебреше. Локалитетот претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на 1 km западно од селото, на издолжен рид во правецот запад-исток, што лежи под локалитетот Кале (Каља), каде се гледаат камени плочи и крстови од бигор. На западниот крај од некрополата има грамада од кршен камен, а се распознаваат и периметралните ѕидови на една мала еднокорабна црква со апсида.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069