Горна Шушаја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горна Шушаја
српски Горња Шушаја
албански Shoshaja e Epërme
Село
Горна Шушаја is located in Србија
Горна Шушаја
Горна Шушаја
Координати: 42°21′59″N 21°40′09″E / 42.36639° СГШ; 21.66917° ИГД / 42.36639; 21.66917
Држава Србија
Население (2002)
 • Вкупно101
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Горна Шушаја е село во Србија во Општина Прешево во Пчињскиот округ. Според пописот од 2002, селото имало 101 жител (според пописот од 1991 селото имало 130 жители.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во селото Горна Шушаја живеат 65 полнолетни жители, а просечната старост на населението изнесува 27,4 години (25,9 кај мажите и 29,6 кај жените). Во селото има 20 домаќинства, а просечниот број на членови по домаќинство е 5,05.

Ова село е потполно населено со Албанци (според пописот од 2002. година)

График промена во бројот на населението во текот на 20. век
Етнички состав според пописот од 2002. во Србија[1]
Албанци
  
101 100,0%
непознато
  
0 0,0%

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Књига 1, Становништво, национална или етничка припадност, подаци по насељима, Републички завод за статистику, Београд, февруари 2003, -{ISBN 86-84433-00-9}-