Горица (покраина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горица
Provincia di Gorizia
Goriška pokrajina
Знаме на ГорицаГрб на Горица
Горица во рамките на Италија
Горица во рамките на Италија
Земја Италија
Регион Фурланија-Јулиска Краина
СедиштеГорица
Општини25
Управа
 • КомесарПаоло Виола
Површина
 • Вкупна466 км2 (180 ми2)
Население (31 јуни 2016)
 • Вкупно139.902
 • Густина300/км2 (780/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.34070-34079, 34170
Повик. бр.0431, 0481
Рег. таб.GO
ISTAT031
Мреж. местоprovincia.gorizia.it
Карта на покраината

Горица или Гориција (италијански: Provincia di Gorizia, словенечки: Goriška pokrajina) — покраина во автономниот регион Фурланија-Јулиска Краина, североисточна Италија. Зафаќа површина 466 км2 и вкупно население од 142.035 жители (2012). Излегува на Јадранското Море со брег во должина од 47,6 км2. Седиште е градот Горица (Гориција).

Општини[уреди | уреди извор]

Покраината денес опфаќа вкупно 25 општини[1]. Покрај италијанските, во загради дадени се и традиционалните словенечки називи, освен за градот Горица, каде случајот е обратен.

Историја[уреди | уреди извор]

Од 1924 до 1927 г. населените места на оваа територија биле во состав на покраината Удине.

Од 1918 до 1924 и од 1927 до 1947 г. покраината Горица опфаќала низа населени места кои потоа се припоени кон Југославија и денес се во состав на Словенија. Во заграда се дадени поранешните италијански називи.

Население[уреди | уреди извор]

Словенците сочинуваат 11% од населението на покраината.[2] Словенечкиот јазик како малцински е заштитен со закон во 9 општини.[3] Населението во руралните општини Добердо дел Лаго, Савоња д’Изонцо и Сан Флоријано дел Колио) — претежно словенечко, но Словенците бројно се најзастапени во градот Горица. Во покраината живеат и Македонци.

Еве ги десетте земји чии државјани се најзастапени во покраината (31 декември 2010):[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Општини“. Покраина Горица. Архивирано од изворникот на 2017-10-22. Посетено на 28 август 2017. (италијански)
  2. http://www.uoc.es/euromosaic/web/document/eslove/an/i1/i1.html
  3. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2009-02-06. Посетено на 2017-08-28.
  4. ISTAT. „Gorizia“. ISTAT. Архивирано од изворникот на 2018-01-26. Посетено на 2012-06-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 45°56′23″ N; 13°37′24″ E / 45.9398° СГШ; 13.6234° ИГД / 45.9398; 13.6234