Прејди на содржината

Горен Сенегал и Нигер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Горен Сенегал и Нигер
Haut Sénégal et Niger

1904 – 1921
 

 

Местоположба на Горен Сенегал и Нигер
Карта на Горен Сенегал и Нигер во 1911 од Енциклопедија Британика
Главен град Бамако
Јазици француски
Уредување Неукажано
Историја
 -  Основана 1904
 -  Замрела 1921
Валута Француски западноафрикански франк

Горен Сенегал и Нигер (француски: Haut Sénégal et Niger) — француска колонијална територија во федерацијата на Француска Западна Африка во периодот од 1904 до 1921 година. Колонијата опфаќала територии во денешните Сенегал и Нигер. Нејзиниот главен град бил Бамако.