Гордана Михаилова-Бошнакоска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гордана Михаилова Бошнакоска
Родена Гордана Михаилова Бошнакоска
1 септември 1940
Битола, Македонија
Занимање поет, раскажувач и есеист

Гордана Михаилова Бошнакоска[1]македонски поет, раскажувач и есеист.

Животопис[уреди | уреди извор]

Гордана Бошнакоска е родена во Битола на 1 септември 1940 година. Завршила средно образование. Била уредник во Македонската телевизија.

Творештво[уреди | уреди извор]

Автор е на книгите:

 • Времето го нема (поезија, 1965),
 • Писма (поезија, 1974),
 • Влегување во Делта (поезија, 1981),
 • Босфорско лето (раскази, 1984),
 • Нордиски љубовници (поезија, 1993),
 • Њујорксон (поезија, 1993),
 • Планини од картонски кутии (поезија, 1997).

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2011-03-20. Посетено на 2010-12-22.
 2. „Врачена наградата „Книжевен жезол" на Гордана Михаилова Бошнакоска и Аднан Озер“. МКД. 28.06.2022. Архивирано од изворникот на 2023-02-12. Посетено на 12 февруари 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 3. „Објавени добитниците на годишните награди на ДПМ“. Архивирано од изворникот на 2018-02-27. Посетено на 2017-02-01.
 4. Македонски писатели, Друштво на писатели на Македонија, 2004, стр. 47.