Гордана Деан Поп-Христова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Гордана Деан Поп-Христова (Нови Сад, Србија, 28 септември 1960) — македонска кореографка и професорка по современ танц.

Животопис[уреди | уреди извор]

Поп-Христова е родена на 28 септември 1960 година во Нови Сад, Србија. Таа завршила класично балетско образование, меѓутоа почнала да се интересира за модерната балетска уметност. Едно време водела студио во Нови Сад, каде и била мажена и имала една ќерка. Подоцна го запознала македонскиот глумец и композитор Кирил Поп Христов за кого се омажила и се преселила во Македонија. По преселувањето во Скопје ја формира балетската група Ребис, со која нижи врвни успеси[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „МЕЃУ 800 НАТПРЕВАРУВАЧИ „Ребис" ќе учествува на натпревар во Босна“. Време. 19 март 2010. Посетено на 2011-02-20.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]