Горан Михајловски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Горан Михајловски
Роден(а)Горан Михајловски
24 ноември 1963
Битола,  СР Македонија
НационалностМакедонија Македонец
ДржавјанствоМакедонија Македонија
Занимањеновинар
Активен период1989-денес

Горан Михајловски (р. 24 ноември 1963 во Битола) — македонски новинар. Завршил студии по новинарство на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје и во 1989 година станал новинар во дневниот весник Вечер.[1] Во Вечер ги минал сите новинарски скалила, а задачата главен и одговорен уредник на весникот ја извршувал 1998-2000.[2] Потоа со група новинари го основал Вест, чиј прв број излегол на 5 јули 2000 год.[3] Автор е на колумната „Сакам да кажам“, која непрекинато излегува од 12 јануари 1991 секоја сабота. Колумната е отпечатена во четири книги,[4] и има добиено пет награди „Златна бубамара“ за најчитана страница.[5] По 15 години работа како главен уредник во Вест, Михајловски заминал поради одлука на издавачот да не му биде продолжен договорот.[6]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонска енциклопедија (втор том), МАНУ, Скопје, 2009, стр. 973
  2. „15.000 пати по ред без прекин!“. Вечер. 27 мај, 2012. конс. 9 јануари, 2016. 
  3. „15 години први (јубилејна 15-годишнина на „Вест“)“. Вест. 3 јули, 2015. конс. 9 јануари, 2016. 
  4. „Промоција на најновата кнога „Сакам да кажам“ од Горан Михајловски“. Утрински Весник. 7 јуни, 2011. конс. 9 јануари, 2016. 
  5. „Четврта Бубамара за "Сакам да кажам". Вест. 27 февруари, 2009. конс. 9 јануари, 2016. 
  6. „Горан Михајловски заминува од „Вест“?“. Фокус. 19 декември, 2015. конс. 9 јануари, 2016. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]