Горан Богдановиќ (фудбалер)

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Горан Богдановиќ (роден на 27 април 1967 година) бил поранешен српски фудбалер кој играл на позицијата играч од средниот ред, или организатор на играта. Тој бил препознатлив по својата техничка способност и вештини во дриблингот. [1] [2] [3] [4]

Играчка кариера[уреди | уреди извор]

Фудбалската кариера ја започнал во неговиот роден град Смедерево и клуб Сартид. Богдановиќ подоцна во 1985 година бил купен од тимот на Партизан од Белград. Во тој период бил доста млад односно тинејџер. Со Црнобелите од Белград во 1986 и 1987 година ги освоил шампионските титули на Југославија. По завршувањето на својата задолжителна воена служба во сезоната 1988-1989, Богдановиќ се докажал како еден од најредовните играчи во тимот, помагајќи му на клубот на Партизан во 1989 година да го освои единствениот дотогаш Југословенскиот Суперкуп и еден Куп на Југославија во 1992 година.

Во февруари 1993 година, Богдановиќ заминал да игра во странство во Шпанија кога потпишал со тимот на Мајорка од Сегунда Дивизион лигата. Поминал две години и половина со популарните Бермелонци, пред да премине во клубот на Еспањол од Ла Лига во летото 1995 година. Во својата прва сезона, Богдановиќ постигнал пет првенствени гола на 24 настапи. Таа сезона клубот завршил на четвртото место во првата шпанска лига. Подоцна, во 1998 година, поради голема конкуренција тој го загубил местото во клубот и решил да се префрли во екипата на Екстремадура. Со неговите игри во клубот тој придонел за промоција на Екстремадура во првата шпанска лига.

Во јануари 2000 година, Богдановиќ се вратил во неговиот клуб од детството Сартид од Смедерево. [5] Богдановиќ му помогнал на тимот да обезбеди место во натпреварувањата на УЕФА за прв пат во сезоната 2000-01. Следната година, ги предводел популарните Оклопници од Смедерево до третото место во лигата, нивната највисока позиција во лигата во историјата на клубот. Со неговите игри во 2005 година многу придонел за да се освои Купот на тогашната држава Србија и Црна Гора. [6]Тоа бил прв голем трофеј за тимот од Смедерево. На крајот на сезоната 2003-2004, Богдановиќ се повлекол од професионалниот фудбал. [7] Тој ја завршил својата кариера со завршен егзибициски натпревар одржан на 31 јули 2004 година помеѓу неговите поранешни клубови Сартид од Смедерево и Партизан од Белград. [8]

Кариера по играњето[уреди | уреди извор]

Само неколку недели откако ги оставил копачките, Богдановиќ бил назначен за спортски директор во неговиот матичен клуб од Смедерево. [9] [10] Тој останал на чело до месец август 2012 година, пред да го напушти клубот по несогласување со новоименуваниот колегиум во екипата. [11]

Статистика во кариерата[уреди | уреди извор]

Клуб Сезона Лигашки натпревари Куп натпревари Континентални натпревари Вкупно
Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови Натпревари Голови
Партизан 1985–86 5 0 0 0 0 0 5 0
1986–87 17 1 0 0 2 0 19 1
1987–88 17 0 1 0 0 0 18 0
1988–89 0 0 0 0 0 0 0 0
1989–90 30 3 6 0 6 0 42 3
1990–91 32 4 3 0 6 0 41 4
1991–92 27 3 8 3 2 0 37 6
1992–93 18 3 5 0 23 3
Вкупно 146 14 23 3 16 0 185 17
Мајорка 1992–93 13 0 1 0 14 0
1993–94 34 7 2 0 36 7
1994–95 24 0 8 1 32 1
Вкупно 71 7 11 1 82 8
Еспањол 1995–96 24 5 9 0 33 5
1996–97 34 1 4 0 3 0 41 1
1997–98 0 0 2 0 2 0
Вкупно 58 6 15 0 3 0 76 6
Екстремадура 1997–98 16 0 3 0 19 0
1998–99 7 0 1 0 8 0
Вкупно 23 0 4 0 27 0
Сартид Смедерево 1999–2000 20 1 0 0 20 1
2000–01 23 0 2 0 25 0
2001–02 28 4 4 1 32 5
2002–03 17 2 3 0 20 2
2003–04 17 0 3 0 20 0
Вкупно 105 7 2 0 10 1 117 8
Вкупно во кариерата 403 34 55 4 29 1 487 39

Признанија[уреди | уреди извор]

Партизан
 • Освоена е Првата југословенска лига: 1985–86, 1986–87
 • Победници во Куп на Југославија: 1991–92
 • Освоен е Суперкуп на Југославија: 1989 година
Сартид Смедерево
 • Освоен е Куп на Србија и Црна Гора: 2002–03

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Goran Bogdanović: Tvorac čuvene biciklice!“ (Serbian). sdcafe.rs. 21 September 2014. Посетено на 7 October 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 2. „Fudbal na biciklu“ (Serbian). glas-javnosti.rs. 2 January 2001. Посетено на 10 December 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 3. „Goša biciklom, ostali peške...“ (Serbian). glas-javnosti.rs. 8 July 2001. Посетено на 10 December 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 4. „Bogdanović za sva vremena“ (Serbian). glas-javnosti.rs. 3 December 2001. Посетено на 10 December 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 5. „Sartid iz pepela“ (Serbian). glas-javnosti.rs. 3 May 2000. Посетено на 10 December 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 6. „Sartid pobednik Kupa!“ (Serbian). srbija.gov.rs. 29 May 2003. Посетено на 2 April 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 7. „Pehar u plamenu strasti“ (Serbian). glas-javnosti.rs. 16 May 2004. Посетено на 10 December 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 8. „Legenda o Biciklici“ (Serbian). glas-javnosti.rs. 1 August 2004. Посетено на 2 April 2020.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 9. „Nova uprava u Sartidu, Kiković trener“ (Serbian). b92.net. 29 May 2004. Посетено на 10 December 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 10. „Poverenje Kikoviću“ (Serbian). glas-javnosti.rs. 30 May 2004. Посетено на 10 December 2018.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
 11. „SMEDEREVO: Smenjen Bogdanović“ (Serbian). mondo.rs. 23 August 2012. Посетено на 7 October 2016.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]