Гонг Јоо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Gong Yoo
Gong in May 2018
Роден(а)Gong Ji-cheol
јули 10 1979 (1979-07-10) (44 г.)
Busan, South Korea[1]
ОбразованиеKyung Hee University
(Theater)
ЗанимањеActor
Активен период2001–present
АгентManagement SOOP

Гонг Џи-чеол (роден на 10 јули 1979 година), попознат по неговото уметничко име Гонг Јо , е јужнокорејски глумец. Најпознат е по улогите во телевизиските драми „ Кафе принц“ (2007), „ Гардијан: осамениот и големиот Бог“ (2016–2017), и „ Кавида игра“ (2021), како и филмовите „ Замолчени“ (2011), „ Воз до Бусан“ ( 2016) и Ерата на сенките (2016).

Неговото уметничко име е комбинација од презимето на неговиот татко „Гонг“ и од презимето на неговата мајка „Јо“.[2]

Лоза[уреди | уреди извор]

Во 2017 година, беше откриено дека Гонг Јо бил потомок на кинескиот филозоф Конфуциј и бил дел од 79 -та генерација меѓу потомците на Конфуциј, потекнува од кланот Гокбу Гонг .[3][4]

Кариера[уреди | уреди извор]

2001–2004: почетоци[уреди | уреди извор]

Гонг Јо дипломирал на Универзитетот Кјунг Хи со диплома за театар.[5] Во 2000 година, ја започна својата кариера во шоу -бизнисот како видео - џокеј на Мнет и дебитираше како глумец во ТВ серијата Школа 4 во 2001 година.[6] Потоа, Гонг одигра голем број споредни улоги во драми и филмови, а исто така беше домаќин на музичката програма Музички камп во 2004 година.

2005–2007: Кафе принц и пробив[уреди | уреди извор]

Во 2005 година, тој ја доби својата прва главна улога во SBS 's Hello My Teacher наспроти Гонг Хјо-џин .[7] Потоа следеше романтичната мелодрама Еден убав ден во 2006 година.[8]

Тогаш Гонг Јо беше снимен во романтичната комедија на МБЦ , Кафе принц, која стана негова улога. Популарноста на драмата не само што го зацврсти неговиот статус како водечки човек, туку и го направи ѕвезда на халу.[9][10]

2008–2015: воено запишување и враќање[уреди | уреди извор]

На 14 јануари 2008 година, Гонг Јо се пријавил за задолжителна услуга, која завршила на 8 декември 2009 година.[11][12] Тој направи 8 месеци активна служба на фронтот во Чеорвон и беше префрлен во Агенцијата за одбранбени медиуми, каде што служеше во одделот за односи со јавноста и беше домаќин како диџеј за армиската радио станица.[13] Тој беше отпуштен во декември 2009 година.

Тој се врати во романтичната комедија Finding Mr. Destiny, која беше среден бокс офис хит во Кореја.[14][15]

Во јануари 2011 година

Потоа, тој иницираше и продолжи со продукција на театарска адаптација на романот на Гонг Џи-млад „ Распрснувачот“, честитка за подарок од неговиот постар за неговата промоција за време на регрутирањето.[16][17] Овој филм беше меѓународно објавен под наслов Замолчени . По објавувањето на 22 септември 2011 година, филмот предизвика гнев во јавноста.[18] Ова доведе до повторно отворање на истрагите за инцидентите на кои се темели романот и филмот. Јавното барање за законодавна реформа стигна до Националното собрание, каде што ревидираниот предлог -закон за таргетирање на сексуални злосторства врз малолетници и инвалиди, наречен Бил Догани [19] по корејскиот наслов на филмот, беше успешно усвоен кон крајот на октомври 2011 година.[20]

Гонг Јо потоа глумеше спроти Ли Мин-џунг во романтичната-комедија серија „ Биг“, напишана од сестрите Хонг .[21] Иако драмата првично беше добро прифатена, подоцна беше жестоко критикувана за нејзиниот крај.[22]

Во декември 2013 година

Во 2013 година, тој се врати на големото платно по двегодишна пауза во филмот „Осомничениот“ . Тој играше елитен севернокорејски шпион кој се отфрла откако беше предаден од неговата земја.[23][24] Во ноември 2013 година, Гонг Јо беше назначен за специјален претставник на Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) во Кореја, во врска со прославата на 24 -та година од усвојувањето на Конвенцијата за правата на детето (КПД). По неговото назначување, тој посети земји низ целиот свет за да ја подигне свеста за состојбата на децата во неразвиените земји.[25]

На 7 јули 2014 година, Гонг Јо беше именуван како амбасадор на Националната даночна служба (НТС), заедно со глумицата Ха Jiи-вон . Двојката беше моделирана за промотивни постери и учествуваше во улични кампањи кои поттикнуваат искрено плаќање данок за поддршка на НТС.[26]

2016 - денес: воскреснување на кариерата[уреди | уреди извор]

Гонг Јо доживеа нов врв во својата кариера со последователни хитови во 2016 година.[27] Неговиот прв филм во 2016 година беше мелодрамата „Маж и жена“ заедно со глумицата critеон До-јеон со критика.[28][29] Потоа глуми во огромно успешниот зомби блокбастер Воз до Бусан [30] кој надмина 11 милиони приеми во Јужна Кореја.[31] Потоа глуми во друг хит на екраните The Age of Shadows [32] кој за две недели надмина 6 милиони приеми.[33]

Во декември 2016 година, Гонг Јо се врати на телевизија во фантастично-романтичната драма на Ким Еун-Сук Гардијан: Осамениот и Големиот Бог, играјќи го титуларниот гоблин .[34] Драмата беше голем хит и Гонг победи за најдобар глумец на наградите Баексанг за неговата изведба.[35][36]

Во 2018 година, Гонг Јо беше снимен во феминистичкиот филм Ким -и-млад: Роден во 1982 година, што е негова трета соработка со глумицата Јунг Ју-ми (по Рамката и воз до Бусан ), Гонг ја игра улогата на сопругот на Ким -и-млад На [37]

Во март 2020 година, Гонг Јо беше снимен во претстојниот филм на Ким Тае-Јонг , земјата на чудата, каде што ќе се појави заедно со кинеската глумица Танг Веи .[38]

Во 2021 година, Гонг Јо глуми во акциониот трилер на Ли Јонг-ју , Сео Бок, заедно со Парк Бо-гума . Гонг игра поранешен разузнавачки агент кој е фатен во потерата да го фати првиот човечки клон за да ја открие тајната на вечниот живот.[39][40] Од 2021 година, Јо сега го дели своето време помеѓу Сеул и Лос Анџелес .[се бара извор]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки Ref.
2003 година Мојот пријател поучувач Ли Јонг-су [41]
2004 година Шпионка Чои Ко-бонг [42]
Суперrstвезда г -дин Гам Парк Чул-су [43]
Д дневник Јо-ин [44]
2005 година Таа е на должност Канг Но-млад [45]
2007 година Како змеј Парк Чул Филмска адаптација на видео игра Рју Га Готоку [46]
2010 година Наоѓање на г -дин Судбина Хан Giи-onон Филмска адаптација на сценски мјузикл Наоѓање на Ким Јонг-вук
2011 година Замолчени Канг Ин-хо Филмска адаптација на романот Гонг Jiи-јанг „ Ракавицата“
2013 година Осомничениот Jiи Донг-чул
2016 година Маж и жена Ки-хонг
Воз до Бусан Сеок-во
Ерата на сенките Ким Ву-jinин
2019 година Ким Jiи-млад: Роден 1982 година Јунг Дае-Хјун Филмска адаптација на романот на Чо Нам oо, Ким -и-млад: Роден 1982 година
2021 година Сео Бок Giи Хеон
ТБА Земја на чудата
 1. 공유(공지철) 탤런트, 영화배우. Naver Profiles (корејски). 30 June 2011. Посетено на 2011-08-06.
 2. „Interesting Stories Behind The Stage Name Of These 5 Actors“. kpopmap.com. 1 May 2020.
 3. „Gong Yoo Revealed That His Ancestor Is A Famous Historical Figure“. Koreaboo. 11 May 2017. Посетено на 11 April 2021.
 4. „Actor Gong Yoo confirms to be a descendant of Confucius“. IB Times. 3 January 2020. Посетено на 11 April 2021.
 5. „김희선·성유리·옥주현·공유·J-Walk·이선진…학사모 쓴 스타들“. Kyunghyang Shinmun (корејски). 2005. Посетено на 2016-12-04.
 6. "카메라 선물로 달력 만드는 이 남자, '공유'할 수 없나요?". Oh My News (корејски). 2012-07-01. Посетено на 2016-12-04.
 7. „SBS 새 수목드라마 '건빵선생과 별사탕'. Cine21 (корејски). 12 April 2005. Посетено на 2016-12-04.
 8. „MBC's New Mini-series "One Fine Day". MBC Global Media. 14 February 2008.
 9. '공유' 인생드라마 '커피프린스 1호점', 연속 방송“. Insight (корејски). 28 July 2016. Посетено на 2016-12-04.
 10. '만인의 연인'으로 사랑받는~ 공유“. The DongA Ilbo (корејски). 20 September 2007. Посетено на 2016-12-04.
 11. „Gong Yoo to Leave For the Military Next Year“. The Korea Times. 19 December 2007. Посетено на 2016-12-04.
 12. „Actor Gong Yoo Finishes 2-Year Military Service“. The Korea Times. 8 December 2009.
 13. '현역 제대' 공유 '홀가분하고 기분좋다'. Asiae (корејски). Посетено на 2017-01-11.
 14. „Gong Yoo and Lim Soo-jung to star in new film "First Love". Asiae. 8 April 2010. Архивирано од изворникот на 8 August 2017.
 15. "Theatrical Releases in 2010: Box-Office Admission Results".
 16. „INTERVIEW Actor Gong Yoo – Part 1“. 10Asia. 27 September 2011.
 17. „INTERVIEW Actor Gong Yoo – Part 2“. 10Asia. 27 September 2011. Архивирано од изворникот на 4 March 2016. Посетено на 28 November 2012.
 18. „Outrage grows after movie relates rape of disabled innocents“. Korea JoongAng Daily. 29 September 2011.
 19. „National Assembly passes 'Dogani Law'. koreatimes (англиски). 2011-10-28. Посетено на 2021-05-20.
 20. „National Assembly passes 'Dogani Law'. The Korea Times. 28 October 2011. Посетено на 2016-12-05.
 21. „Actors hope to score 'Big' in new show“. Korea JoongAng Daily. 16 April 2012.
 22. Jeon, Su-mi (25 July 2012). Big Concludes with Open Endings, Unsatisfied Fans, and Highest Rating“. enewsWorld. Архивирано од изворникот на 29 January 2013. Посетено на 2012-11-14.
 23. „Gong Yoo a 'Suspect' in his first action role“. Korea JoongAng Daily. 13 December 2013. Посетено на 2014-04-10.
 24. „Gong Yoo shows off his serious side“. Korea JoongAng Daily. 11 February 2014.
 25. „Gong Yoo named UNICEF special representative“. The Korea Herald. 8 July 2013.
 26. „Ha Ji-won, Gong Yoo Named Tax Service Ambassadors“. The Chosun Ilbo. 8 July 2014. Посетено на 2016-12-04.
 27. „(Newsmaker) Actor Gong Yoo soars in 2016“. Yonhap News Agency. 19 December 2016.
 28. „JEON Do-yeon and GONG Yoo Pair Up for LEE Yoon-ki“. Korean Film Biz Zone. 12 August 2014.
 29. „Rom-com king takes on serious role“. Korea JoongAng Daily. 25 January 2016.
 30. „Movie star Gong Yoo opens up about his own fears“. The Korea Herald. 20 July 2016.
 31. „Zombie Movie 'Train to Busan' Passes 11 Million-Viewer Mark“. The Chosun Ilbo. 19 August 2016. Посетено на 2016-12-04.
 32. „KIM Jee-woon Wraps Period Action-Thriller SECRET AGENT“. Korean Film Biz Zone. 20 April 2016.
 33. 'The Age of Shadows' still No. 1 at box office“. The Korea Herald. 19 September 2016. Посетено на 2016-12-04.
 34. „Gong Yoo to star in Kim Eun-sook fantasy drama“. The Korea Times. 21 April 2016. Посетено на 2016-12-04.
 35. „Fantasy drama "Guardian" enjoys unprecedented popularity“. The Korea Times. 20 December 2016. Посетено на 2017-01-22.
 36. 'Guardian,' 'The Handmaiden' win big at Baeksang Awards“. The Korea Herald. 4 May 2017.
 37. „Gong Yoo to star opposite Jung Yu-mi in much-anticipated feminist film“. Kpop Herald. 17 October 2018.
 38. „Gong Yoo Joins Star-Studded Lineup For "Wonderland" Including Suzy, Park Bo Gum, and Choi Woo Shik“. koreaboo.com. 10 March 2020.
 39. „GONG Yoo to Return in Sci-fi Action Drama SEO BOK“. Korean Film Biz Zone. 22 October 2018.
 40. „Gong Yoo returns as 'ex-spy agency member'. The Korea Herald. 11 October 2018.
 41. „<동갑내기 과외하기>의 배우 공유“. Cine21 (корејски). 12 February 2003.
 42. „공유, <그녀를 모르면 간첩>에 캐스팅“. Cine21 (корејски). 1 October 2003.
 43. „내가 불사조 박철순이요, <슈퍼스타 감사용>의 공유“. Cine21 (корејски). 11 February 2004.
 44. „[인터뷰] < S 다이어리 > 공유 – 사랑을 몰랐던 '유인'을 변명하다“. Max Movie (корејски). 19 October 2004.
 45. Choi, Dong-gyu (17 March 2005). 자신의 위치에서 최선을 다하는 멋진 남자. 공유. Movist (корејски). Посетено на 2013-08-30.
 46. „[영화 리뷰]내키는대로 만든 작품 '용이 간다'. Khan (корејски). 11 October 2007.