Гонадотропен ослободувачки хормон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Gonadotropin releasing hormone 1
Идентификатори
Синонимиgonadotropin-releasing hormone 1 (luteinizing-releasing hormone)Progonadoliberin Iluliberin Iprolactin release-inhibiting factorprogonadoliberin-1GnRH-associated peptide 1GNRH1leuteinizing-releasing hormone
External IDsGeneCards: [1]
RNA expression pattern
PBB GE GNRH1 207987 s at fs.png
More reference expression data
Orthologs
ВидовиЧовекГлушец
Entrez
Ensembl
UniProt
RefSeq (mRNA)

n/a

n/a

RefSeq (protein)

n/a

n/a

Location (UCSC)n/an/a
PubMed searchn/an/a
Википодатоци
View/Edit Human

Гонадотропниот ослободувачки хормон (GnRH) е ослободувачки хормон за фоликуло- стимулирачкиот хормон и лутеинизирачкиот хормон. Се продуцира од хипоталамусот.

Види исто така[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]