Голијатско поле

Од Википедија — слободната енциклопедија

 

Полето Голијат е морско нафтено поле во норвешкиот сектор на Баренцовото Море . Се наоѓаат 85 километри северозападно од Хамерфест . [1] Лиценцата која е во сопственоста на Vår Energi AS (оператор, 65%) и Equinor ASA (35%).Која е доделена е во 1997 година. Нафтата е откриена во 2000 година. [1] [2] Полето се развива со користењето Goliat FPSO, пловечка единица за складирање и истовар на производство .

Полето Голијат има две главни формации и две помали формации . [3] Повратните резерви се 174 милион буриња. [4] Се очекуваше производството да започне во летото 2015 година на нафтената платформа Голијат, но тоа беше одложено. Производството започнало во април 2016 година. [5] Голијат е најсеверната платформа за морска нафта во моментов. [6] Се проценува дека производството ќе продолжи 10-15 години. Поврзаниот гас повторно ќе се инјектира за да се зголеми обновувањето на нафтата или ќе се транспортира до фабриката за преработка во Мелкоја. Производството се одвива преку подморски систем кој се состои од 22 бунари, а од кои 12 се производители на нафта, 7 инјектори за вода и 3 инјектори што се за гас. [7] Работата што е на платформите е привремено прекината во октомври 2017 година поради дел од електричната опрема не била погодна за опасни подрачја. [6]

Нов резервоар бил откриен во 2018 година на јужниот дел на басенот Хамерфест. [8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Status updates for offshore field development projects: Goliat“. SubseaIQ. Bishop Interactive. Архивирано од изворникот на 2011-02-09. Посетено на 2010-08-27.
  2. „Goliat, Norway“. Offshore-Technology. Net Resources International. Посетено на 2010-08-27.
  3. „Goliat, Norway“. Offshore-Technology. Net Resources International. Посетено на 2010-08-27."Goliat, Norway". Offshore-Technology. Net Resources International. Retrieved 2010-08-27.
  4. „Status updates for offshore field development projects: Goliat“. SubseaIQ. Bishop Interactive. Архивирано од изворникот на 2011-02-09. Посетено на 2010-08-27."Status updates for offshore field development projects: Goliat" Архивирано на 23 јули 2012 г.. SubseaIQ. Bishop Interactive. Retrieved 2010-08-27.
  5. „Eni starts production of Goliat Norwegian field | Eni“. www.eni.com.
  6. 6,0 6,1 „Stenger «Goliat»: - Vi kan ikke ha gnister i eksplosjonsfarlige områder“ (Norwegian). 2017-10-06. Посетено на 2017-10-10.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  7. „Eni starts production of Goliat Norwegian field | Eni“. www.eni.com.
  8. „More Resources Uncovered in Goliat Field“. Offshore Engineer. 3 January 2019. Посетено на 12 May 2021.