Голем метеор од 1860 година

Од Википедија — слободната енциклопедија
Голем метеор од 1860 година
Маслена слика на метеорот
Дата јули 1860 година
Место САД

Голем метеор од 1860 година забележан на 20 јули 1860 година. Тоа беше единствен метеорски феномен пријавен од локации низ Соединетите Американски Држави.

Американскиот сликар на пејзажи Фредерик Црква ги насликал спектакуларните низи од огнени топки метеори на Катскил вечерното небо, исклучително ретка Пасишта на Земјата метеорска поворка[1].

Погледни уште[уреди | уреди извор]

Викиизвор на англиски јазик содржи текст на тема:

Наводи[уреди | уреди извор]

Модерни настани со влијание