Голем верски кревет

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Големиот верски кревет

Големиот верски кревет (англиски: Great Bed of Ware) е екстремно голем дабов четиридиречен кревет, изрезбан со интарзија, кој првобитно бил сместен во гостилницата „Бело срце“ (White Heart Inn) во Вер, Англија. Бил направен од хартфордширскиот мајстор Џонас Фосбрук околу 1590 год. Креветот е со димензии 3 x 3.35 m (10 x 11 стапки) и на него наеднаш можат да спијат 15 души. Многу од поние кои го користеле го имаат изрезбано своето име на диреците.

Во 1800-тите креветот гостилницата „Сараценова глава“ (Saracen's Head Inn), друга гостилница во Вер. Во 1870, Вилијам Хенри Тиал, сопственикот на Рајската куќа (Rye House) го купил креветот и го ставил во забавна градина. Кога интересот за таа градина исчезнал во 1920-тите, креветот бил продаден. Во 1931 бил купен од Викторииниот и Албертов музеј во Лондон.

Креветот во книжевноста[уреди | уреди извор]

Големиот верски кревет е споменат во книжевноста од следниве автори:

Надворешни врски[уреди | уреди извор]