Голем Сјудад дел Есте

Од Википедија — слободната енциклопедија
Метрополитенска област Сјудад дел Есте
Área Metropolitana de Ciudad del Este
Skyline of Метрополитенска област Сјудад дел Есте Área Metropolitana de Ciudad del Este
Местоположба на Метрополитенска област Сјудад дел Есте Área Metropolitana de Ciudad del Este
Држава Парагвај
Поголеми градовиСјудад дел Есте
Ернандаријас
Пресиденте Франко
Минга Гуазу
Површина
 • Метро1.017 км2 (393 ми2)
Население (Парагвајски попис од 2008)[1]
 • Метро516 765
 • Метро549,4/км2 (14,230/ми2)

Голем Сјудад дел Есте, Гран Сјудад дел Есте или официјално Метрополитенска област Сјудад дел Есте (шпански: Área Metropolitana de Ciudad del Este, Gran Ciudad del Este) е метрополитенска област во Парагвај. Областа се наоѓа во Источен Парагвај и го зазема најголемиот дел на департманот Алто Парана. Метрополитенската област го опфаќа градот Сјудад дел Есте и околните 3 града. Ова е втора метрополитенска област во државата по Гран Асунсион. Областа има над 500.000 жители.

Сообраќај[уреди | уреди извор]

Во метрополитенската област се наоѓа Гаваранскиот меѓународен аеродром, преку кој областа е поврзана со остатокот од Парагвај и Јужна Америка по воздушен пат.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]