Голем Бачки Канал

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мост преку Велики Бачки Канал во Србобран.
Стар железнички мост преку Велики Бачки Канал кај Надаљ.
Во близина на Бечеј, дел што ги поврзува Големиот Бачки Канал и Тиса
План на каналот од 19 век

Голем Бачки Канал (Велики бачки канал; Veliki bački kanal; унгарски: Ferenc-csatorna) е канал во Србија кој минува од Бездан (на Дунав) до Бечеј (на Тиса). Каналот е 118 км долг и дел од системот канал Дунав-Тиса-Дунав. Работите за ископување на Големиот Бачки Канал започнале во 1794 година и продолжиле до 1801 година во округот Бач-Бодрог, Кралство Унгарија. Просечната длабочина е 3 м. Водата на каналот е многу загадена, бидејќи минува низ индустриските градови како Врбас, Кула и Црвенка.

Каналот не само што е премал за пловидба, туку е опасен и за капење поради долготрајниот проблем со загадувањето. Министерството за заштита на животната средина на Србија го вклучил во списокот на „трите црни точки“ на земјата.[1] Загадувањето на каналот започнало во втората половина на 20 век. Според голем број истражувачи, каналот се смета за еден од најзагадените акумулации во Европа и претставува закана за здравјето на луѓето меѓу луѓето кои живеат во блиските населби. На дното на каналот има до 400.000 тони тиња која содржи тешки метали и отпад од нафта, кои исто така стигнуваат до реките поврзани со каналот: Дунав и Тиса. Во 2008 година министерот за заштита на животната средина потпиша Меморандум за чистење на каналите.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Archived copy“ (PDF). Архивирано од изворникот (PDF) на 2009-06-12. Посетено на 2012-07-13.CS1-одржување: архивиран примерок како наслов (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

45°36′18″ N; 20°03′23″ E / 45.6049° СГШ; 20.0563° ИГД / 45.6049; 20.0563