Големо Војводство Аврам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Големо Војводство Аврам
Микродржава

Грб
СтатусАктуелна
ПовршинаНетеритоијална
Членство< 5
Основана1980-те
ВодствоПринц Џон, Големуот војвода од Аврам
(Џон Чарлтон Раџ)
Државно уредувањеАпсолутна монархија
ЈазикАнглиски
ВалутаДукал

Големото Војводство Аврам (англиски: Grand Duchy of Avramмикронација која е основана во раните ’80-ти на австралискиот остров Тасманија од страната на Џон Чарлтон Раџ (Џон Аврам и Џон Чарлтон Неговото Височество и Благородниот Војвода од Аврам)[1]), кој е гомел анти-данок кампањер и приврзаник на самозатворањето. Познат е само како Големиот Војвода од Аврам.

Оваа микронација нема триторијални спорови, бидејќи е нетериторијална. Службен јазик е англискиот и има своја валута која се нарекува Дукал.

Членовите на оваа микронација никогаш не паѓале под 5 членови.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. „Avram's Tasmanian parliament profile“. The Parliament of Tasmania. 24 неомври, 2005. Архивирано од изворникот на 2006-08-20. Посетено на 2008-04-02. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Портрет на Војводата од Аврам