Големоуста ајкула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Големоустата ајкула

Големоуста ајкула (Megachasma pelagios)вид на ајкула.

Оваа голема ајкула е откриена неодамна, во 1976 дониа, кога една се заплеткала во наборите на бродско сидро. Како кит-ајкулата и големоустата ајкула се храни со процедување, земајќи во устата големи долги шкампи што веројатно ги набива со големиот јазик. Ноќе ги следи ракчињата кон површината, а се претпоставува дека ги привлекува со биолуминисцентното ткиво на својата уста.

Поврзано[уреди | уреди извор]