Големо Војводство Аврам

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Големо Војводство Аврам
Микродржава
Arms Avram.GIF
Грб
Статус Актуелна
Површина Нетеритоијална
Членство < 5
Основана 1980-те
Водство Принц Џон, Големуот војвода од Аврам
(Џон Чарлтон Раџ)
Државно уредување Апсолутна монархија
Јазик Англиски
Валута Дукал

Големото Војводство Аврам (англиски: Grand Duchy of Avramмикронација која е основана во раните ’80-ти на австралискиот остров Тасманија од страната на Џон Чарлтон Раџ (Џон Аврам и Џон Чарлтон Неговото Височество и Благородниот Војвода од Аврам)[1]), кој е гомел анти-данок кампањер и приврзаник на самозатворањето. Познат е само како Големиот Војвода од Аврам.

Оваа микронација нема триторијални спорови, бидејќи е нетериторијална. Официјален јазик е англискиот и има своја валута која се нарекува Дукал.

Членовите на оваа микронација никогаш не паѓале под 5 членови.

Извори[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Портрет на Војводата од Аврам