Големи европски бањи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Историскo казино во лековитата бања во Баден-Баден

Големи европски бањи — наменски сојуз на 11 европски бањски градови кои се одликуваат со својата богата традиција и се наоѓаат на привремениот список на светско наследство на УНЕСКО.

Градовите се наоѓаат во Германија (Баден-Баден, Бад Емс, Бад Кисинген), Чешка (Франценсбад, Карлови Вари, Мариенбад), Австрија (Баден), Белгија (Спа), Франција (Виши), Италија (Монтекатини) и Обединетото Кралство (Бет).

Местата претставуваат историски лековити бањи, кои главно во 19. и раниот 20. век ги карактеризирале туризмот и лекувањето во Европа. Тие биле важни точки во развојот на глобалниот туризам. Еднакво важните приморски бањи не се вклучени во барањето за стекнување на статусот на светско културно наследство.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]