Големите исчекувања

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Големите исчекувања
Greatexpectations vol1.jpg
Насловна од првото издание од јули 1861 година.
АвторЧарлс Дикенс
ЗемјаОбединето Кралство
Јазиканглиски
Жанрроман
Publishedво серија 1860-1; книга 1861
ИздавачЧапман и Хал
Медиумпечатена
Страници544 (прво издание од 1861)

Големите исчекувања (англиски: Great Expectations) — тринаесетти роман на Чарлс Дикенс. Централна тема на романот е личниот развој на сиракот именуван Пип. Ова е втор роман на Дикенс, после Дејвид Коперфилд, кој целосно е напишан во прво лице. Првично, романот бил издаден во вид на серијал во неделникот „Низ текот на целата година“ („All the Year Round“) од 1 декември 1860 до август 1861.[1] Во октомври 1861 година Чапман и Хал го издал романот во три тома.[2]

Приказната се одвива во Кент и Лондон во раните години на 19 век[3] и во него се опишани некои од најзначајните сцени на Дикенс.[4] „Големите исчекувања“ е преполн со екстремни сцени - сиромаштија, затвори на бродови, ланци и борви до смрт[4]— и има разновиден сет на ликови кои станале дел од популарната култура низ светот, а особено англо-говорниот свет. Делата на Дикенс се испреплетени од љубов и одбивања, богатство и сиромаштија, борбата меѓу лошото и доброто и слично.[4] Овој роман е популарен меѓу читателите и критичарите, а истиот е преведен на скоро сите светски јазици.[5][6]

Ликови[уреди | уреди извор]

Пип и неговото семејство
 • Филип Пирип - Пип
 • Џои Гаргери, зет на Пип
 • Џорџијана Марија, г-ца Џои, сестра на Пип
 • Г. Пумблчук, чичко на Џои Гаргери
Госпоѓа Хевишем и семејството
 • Г-ѓа Хевишем, богата стара мома која го зема Пип со неа и нејзината посвоена ќерка Естела.
 • Естела, посвоена ќерка на г-ѓа Хевишем,
 • Метју Покет, братучед на г-ѓа Хевишем,
 • Херберт Покет, син на Метју
 • Братучед Рејмонд, роднина на г-ѓа Хевишем,
 • Џорџијана, роднина на г-ѓа Хевишем,
 • Сара Покет, сестра на Метју
Детството на Пип
 • Осуденикот, осуденик кој бега од затвор,
 • Господин и госпоѓа Хабл, соседи на Пип
 • Биди, втора братучедка на Вопсл,
Господин Џегерс и неговите блиски
 • Господин Џегерс, познат лондонски правник
 • Џон Вемик, службеник кај Џегерс
 • Моли, слуга на Џегерс
Антагонисти
 • Компејсон, осуденик и бегалец
 • Артур Хевишем, млад полубрат на г-ца Хевишем
 • Долџ Орлик, работник кај Џои Гаргери
 • Бентли Драмл, неинтелегентен млад маж од богата фамилија

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Was Dickens Really Paid By the Word?“. University of California Santa Cruz: The Dickens Project. Regents of the University of California. Посетено на 15 February 2013.
 2. Dickens, Charles (1861). Great Expectations. I (изд. 1.). London: Chapman and Hall. Посетено на 6 January 2017 – преку Семрежен архив.; Dickens, Charles (1861). Great Expectations. II (изд. 1.). London: Chapman and Hall. Посетено на 6 January 2017 – преку Семрежен архив.; Dickens, Charles (1861). Great Expectations. III (изд. 1.). London: Chapman and Hall. Посетено на 6 January 2017 – преку Семрежен архив.
 3. „Great Expectations by Charles Dickens“. Cliffsnotes. Посетено на 30 October 2012.
 4. 4,0 4,1 4,2 Charles Dickens 1993, p. 1, introduction.
 5. Paul Schlicke 1999, p. 263
 6. John Hillis-Miller 1958, pp. 249–278

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Е-книги
Друго