Големиот смог во Лондон

Координати: 51°30′25″N 0°07′37″W / 51.507° СГШ; 0.127° ЗГД / 51.507; -0.127
Од Википедија — слободната енциклопедија


Great Smog of London
Nelson's Column during the Great Smog
Датум5–9 декември 1952 (1952-12-05 – 1952-12-09)
МестоLondon, England
Координати51°30′25″N 0°07′37″W / 51.507° СГШ; 0.127° ЗГД / 51.507; -0.127
Жртви
 • 4,000 killed · 100,000 injured
  (1952 government estimate)[1]
 • 10,000–12,000 killed
  (modern estimates)[1][2]

Големиот смог во Лондон, или Големиот смог од 1952 година, бил сериозно загадување на воздухот што го зафатил Лондон, Англија, во декември 1952 година. Тоа било период на невообичаено студено време, во комбинација со антициклон и услови без ветар, акумулирајќи загадувачи во воздухот - главно кои произлегувале од употребата на јаглен - и формирале дебел слој од смог над градот. Траел од петокот 5 декември до вторникот 9 декември 1952 година, а потоа брзо се распрснал кога времето се променило. [3]

Смогот предизвикал пореметување на видливоста. Владините медицински извештаи во неделите по настанот процениле дека до 4.000 луѓе починале како директна последица на смогот [1] и уште 100.000 биле заболени од ефектите на смогот врз човечкиот респираторен тракт . Поновите истражувања велат дека вкупниот број на жртви можеби бил значително поголем, со проценки меѓу 10.000 и 12.000 смртни случаи. [1] [2]

Лондон страдаше од 13-тиот век од лош квалитет на воздухот [4] [5] и дневничарот Џон Евелин пишуваше за „незгодноста на воздухот и чадот од Лондон“ во Фумифугиум, првата книга што некогаш била напишана за загадувањето на воздухот, во 1661 година. [6] Сепак, Големиот смог бил многу пати полош од било што претходно доживеало градот: се смета дека е најлошиот настан за загадување на воздухот во историјата на Обединетото Кралство, [7] и најзначајниот по неговите ефекти врз истражувањето на животната средина, владина регулатива и јавна свест за односот помеѓу квалитетот на воздухот и здравјето. [1] [6] Тоа довело до неколку промени во практиките и регулативите, вклучувајќи го и Законот за чист воздух од 1956 година . [8]Во


[9]


Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Bell, M.L.; Davis, D.L.; Fletcher, T. (2004). „A Retrospective Assessment of Mortality from the London Smog Episode of 1952: The Role of Influenza and Pollution“. Environ Health Perspect. 112 (1, January): 6–8. doi:10.1289/ehp.6539. PMC 1241789. PMID 14698923.
 2. 2,0 2,1 Stone, R (2002). „Counting the Cost of London's Killer Smog“ (PDF). Science. 298 (5601): 2106–2107. doi:10.1126/science.298.5601.2106b. PMID 12481106. Архивирано од изворникот (PDF) на 24 February 2019.
 3. „The Great Smog of 1952“. metoffice.gov.uk. Архивирано од изворникот на 3 September 2014. Посетено на 12 October 2014.
 4. Brimblecombe, Peter (1976). „Attitudes and Responses Towards Air Pollution in Medieval England“. Journal of the Air Pollution Control Association. 26 (10): 941–45. doi:10.1080/00022470.1976.10470341. PMID 789426.
 5. Graunt, John, 1620–1674; Petty, William, Sir, 1623–1687 (1662), Natural and political observations mentioned in a following index, and made upon the bills of mortality [microform] / by John Graunt ... ; with reference to the government, religion, trade, growth, ayre, diseases, and the several changes of the said city, Printed by Tho. Roycroft for John Martin, James Allestry, and Tho. Dicas
 6. 6,0 6,1 Evelyn, John (1661). Fumifugium, or, The Inconveniencie of the Aer and Smoak of London. London: W. Godbid. Посетено на 1 April 2022.
 7. McKie, Robin & Townsend, Mark. Great Smog is history, but foul air still kills (The Observer, 24 November 2002).
 8. „The lethal effects of London fog“. BBC News. 22 December 2015.
 9. Andrew; Abraham, Jerrold L.; Judson, Bret; Berry, Colin L. (2003). „Toxicologic and Epidemiologic Clues from the Characterization of the 1952 London Smog Fine Particulate Matter in Archival Autopsy Lung Tissues Hunt“. Environmental Health Perspectives. 111 (9): 1209–14. doi:10.1289/ehp.6114. PMC 1241576. PMID 12842775.

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]