Голема џамија во Самара

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голема џамија
الحضرة الكاظمية
Samara spiralovity minaret rijen1973.jpg
Основни податоци
МестоИрак Самара, Ирак
Координати33°22′47.89″N 44°20′16.64″E / 33.3799694° СГШ; 44.3379556° ИГД / 33.3799694; 44.3379556Координати: 33°22′47.89″N 44°20′16.64″E / 33.3799694° СГШ; 44.3379556° ИГД / 33.3799694; 44.3379556
Припадностислам
Архитектонски опис
Архитектонски типџамија

Голема џамија — муслимански храм кој се наоѓа во Самара, Ирак. Овој објект бил изграден во 852 година. Некогаш, оваа џамија претставувала најголем исламски храм во светот. Кулата е висока 52 метри и широка 33 метри. Во 2005 година нејзиното минаре било срушено од бомбарање.