Голема трпеза (Старо Коњарево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голема трпеза
археолошко наоѓалиште
Голема трпеза is located in Археолошки локалитет во Македонија
Голема трпеза
Голема трпеза
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°21′57″N 22°57′18″E / 41.36583° СГШ; 22.95500° ИГД / 41.36583; 22.95500Координати: 41°21′57″N 22°57′18″E / 41.36583° СГШ; 22.95500° ИГД / 41.36583; 22.95500
Основни податоци
Име Голема трпеза
Место Старо Коњарево
Општина Ново Село
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период неолитско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Голема трпеза е археолошки локалитет кој се наоѓа во Старо Коњарево, Општина Ново Село.

Локалитетот претставува населба од неолитско време. На околу 3,5 км северно од селото, во непосредната близина на македонско-бугарската граница, на тераса што се издига над коритото на Стара Река се среќава голем број фрагменти од керамички садови, дислоциран куќен лепеж и орудија од камен и кремен[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069