Голема синагога (Ерусалим)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Голема синагога
בית הכנסת הגדול ירושלים
Jerusalem Great Synagogue.jpg
Основни податоци
Место Израел Ерусалим, Израел
Припадност Јудаизам
Статус активна
Архитектонски опис
Чинење $18,000,000
Особености
Приемност 1 400

Големата синагога (хебрејски :בית הכנסת הגדול ירושלים) е еврејски храм кој се наоѓа во Ерусалим, Израел. Овој објект започнал да се гради во 1958 година, и како таков била изградена мала синагога. Подоцна, во 1982 година била изградена сегашната синагога од страна на архитектот Александар Хридман.