Голема палауанска летачка лисица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Large Palau flying fox
Научна класификација edit
Царство: Животни
Колено: Хордови
Класа: Цицачи
Ред: Лилјаци
Семејство: Плодојадни лилјаци
Род: Птеропус
Вид:
P. pilosus
Двостепено име
Pteropus pilosus

Кнуд Андерсен, 1908

Големата палауанска летачка лисица (Pteropus pilosus) е изумрен вид на средно големи плодојадни лилјаци од Островите Палау во Микронезија. Имал кафеаво крзно со долги, сребрени влакна на стомакот, а крило од околу 60 см. Веројатно исчезнал околу 1874 година, најверојатно поради прекумерен лов. Познато е од два примерока, од кои едниот е во Музејот за природна историја во Лондон.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Bonaccorso, F.J.; Helgen, K.; Allison, A. (2019). "Pteropus pilosus". Црвен список на МСЗП на загрозени видови. 2019: e.T18749A22086230.