Голема белска синагога

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белзичката Голема синагога
בעלזא בית המדרש הגדול
Belz World Center Outside.jpg
Основни податоци
МестоИзраел Ерусалим, Израел
ПрипадностЈудаизам
Статусактивна
Архитектонски опис
Завршен2000
Особености
Насоченост на фасадатаисток
Сместивост6.000

Голема белска синагога (хебрејски :בעלזא בית המדרש הגדול) е еврејски храм кој се наоѓа во Ерусалим, Израел. Важи за најголема синагога во светот и им припаѓа на следбениците на белските хасиди.