Голема Нева

Координати: 59°56′02″N 30°16′59″E / 59.934° СГШ; 30.283° ИГД / 59.934; 30.283
Од Википедија — слободната енциклопедија
Голема Нева од Дворцовиот мост

Голема Нева (руски: Больша́я Нева́) — најголем ракав на реката Нева. Почнува од местото „Стрелка“, на крајот од Василевскиот Остров и тече во должина од 3,5 км, при ширина од 200 до 400 м и длабочина 12,8 м. Се протега од Дворцовиот мост до Невскиот Залив.[1][2]

Притоки на реката се: Фонтанка, Мојка и Новоадмиралтејскиот Канал.

На Голема Нева има два моста: Дворцовиот и Благовешченскиот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

59°56′02″N 30°16′59″E / 59.934° СГШ; 30.283° ИГД / 59.934; 30.283