Големата Мајка (награда)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Големата Мајка - награда и признание што ја доделува скопската Општина Гази Баба.[1] Наградата се доделува на физички и правни лица од Македонија и од странство, за значајни остварувања од претходната и тековната година, до објавувањето на конкурсот, како и за подолг период на работа и творештво, што заслужуваат внимание на општината Гази Баба. Таа се доделува за областите: култура, уметност, наука, млади и спорт, образование и воспитание, хуманост и солидарност, заштита и унапредување на животната средина и природата, аграр, стопанство и невладин сектор. Се доделува еднаш годишно. Наградата Големата Мајка се состои од: статуетка на Големата Мајка, плакета и паричен износ.

Добитници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]