Говрлевски манастир

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Говрлевски манастир
Поглед на главната манастирска црква „Св. Трифун“
Информации
Целосно имеМанастир „Св. Трифун“ - Говрлево
Манастир на:МПЦ - ОА
Посветен наСвети Трифун
ЕпархијаСкопска
ЦрквиГлавна црква „Св. Трифун“
Црква „Св. Троица“
Црква „Св. Петар и Павле“
Црква „Св. Марина“
Црква „Св. Ерина“
Црква „Св. Недела“
Црква „Св. Петка“
Личности
Место
Местосело Говрлево, Општина Сопиште Македонија Македонија
Координати41°55′31″N 21°21′58″E / 41.92528° СГШ; 21.36611° ИГД / 41.92528; 21.36611Координати: 41°55′31″N 21°21′58″E / 41.92528° СГШ; 21.36611° ИГД / 41.92528; 21.36611
Видливи остатоци7 цркви, конаци, помошни објекти
Отворен за јавностда

Говрлевски манастир — македонски православен манастирски комплекс кој се наоѓа во скопското село Говрлево.[1]

Манастирот се наоѓа источно од селото, сместен на ридот Брзовец. Местоположбата на манастирот е специфична, бидејќи во негова непосредна близина се наоѓа копот за вар во посед на Цементарница „Усје“, поради кој се појавил и случајот „Говрлево“. Во 2006 година, МПЦ решила да го продаде целиот манастир со сите шест цркви на скопското претпријатие „Усје“ со земјиште од околу 17.000 м², но поради бурни реакции во јавноста продажбата била повлечена. Имено МПЦ требала да добие преку 200.000 евра со кои би се финансирале изградби на други манастири, а додека скопското претпријатие било задолжено да го премести манастирот.

Цркви[уреди | уреди извор]

Црква „Св. Трифун“[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Црква „Св. Трифун“ - Говрлево.

Црквата „Св. Трифун“ е главната манастирска црква во целиот комплекс, по кого е и наречен целиот манастир. Денешната црква се верува дека потекнува XVII век. Некои од иконите во нејзината внатрешност се дело на познатиот мајстор Димитар Папрадишки.

Црква „Св. Троица“[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Црква „Св. Троица“ - Говрлево.

Една од неколкуте манастирски мали цркви, сместена во близина на стариот конак.

Црква „Св. Петар и Павле“[уреди | уреди извор]

Една од неколкуте манастирски мали цркви, сместена на самиот раб од ридот Брзовец.

Црква „Св. Марина“[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Црква „Св. Марина“ - Говрлево.

Најмала од сите манастирски цркви во комплексот, сместена на средина од манастирскиот двор.

Црква „Св. Ерина“[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Црква „Св. Ерина“ - Говрлево.

Една од неколкуте манастирски мали цркви.

Црква „Св. Недела“[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Црква „Св. Недела“ - Говрлево.

Една од неколкуте манастирски мали цркви.

Црква „Св. Петка[уреди | уреди извор]

Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „Црква „Св. Петка“ - Говрлево.

Една од неколкуте манастирски мали цркви, сместена во близина на стариот конак.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска. уред (на македонски). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]