Гнилеж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Гнилеж е село во Општина Новаци, во околината на градот Битола.


Гнилеж
Гнилеж is located in Македонија
Гнилеж
Местоположба на Гнилеж во Македонија
Координати 41°0′46″N 21°35′8″E / 41.01278° СГШ; 21.58556° ИГД / 41.01278; 21.58556Координати: 41°0′46″N 21°35′8″E / 41.01278° СГШ; 21.58556° ИГД / 41.01278; 21.58556
Општина Општина Новаци
Население 5 жит.
(поп. 2002)
Надм. вис. 894 м
Гнилеж на општинската карта
Гнилеж во Општина Новаци.svg

Атарот на Гнилеж во рамките на општината
Commons-logo.svg Гнилеж на Ризницата


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото е ридско на јужните огранки на Селечка Планина, сместено на надморска височина од 894 метри, а од Битола е оддалечено 26 километри.

Историja[уреди | уреди извор]

Во XIX век селото е дел од Битолската каза во Отоманската Империја.

Италијански логор кај Гнилеж за време на Првата Светска војна во 1917 година

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Гнилеж живееле 130 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“), во 1905 година во Гнилеж имало 128 Македонци, егзархисти.[2]

Според пописот од 2002, селото брои само 5 жители, сите Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на население во сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 130[1] 128[2] 147 170 165 77 23 6 6 5

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, В. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, с.237
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, рр. 166-167.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.