Глорија (филм од 2013)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Глорија (шпански: Gloria) - филм на чилеанскиот режисер Себастијан Лелио од 2013 година. Главата улога ја игра Паулина Гарсија. Филмот ја освоил наградата „Сребрена мечка“ на Берлинскиот филмски фестивал.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Филмот ја прикажува приказната на една разведена жена на возраст од 58 години (ја игра Гарсија), која е во потрага по романса и љубов.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ѓорѓи Јаневски, „Фантастична жена“, Економија и бизнис, година 20, број 241, јули/август 2018, стр. 106.