Прејди на содржината

Глинени гулаби (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Глинени гулаби (англиски: Lions for Lambs) е американски филм од 2007 година, во режија на Роберт Редфорд. Главните улоги ги толкуваат: Роберт Редфорд, Мерил Стрип и Том Круз.

Содржина

[уреди | уреди извор]

Филмот претставува политички трилер во кој се истражува како делува борбата против тероризмот кај различни групи Американци. Студентите од Универзитетот „Вест коуст“, Еријан и Ернест, одлучуваат да се приклучат во борбата против тероризмот. Нивниот професор, Мели е трогнат од нивната храбра одлука. За време на борбите во Авганистан, се зацврстува врската меѓу двајцата студенти.[1][2]

  1. Антена, број 832, 5.6.2014, стр. 21.
  2. Антена, број 846, 12.9.2014, стр. 21.