Глинде (Саксонија-Анхалт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глинде
Градски дел во Барби
Црквата во Глинде
Црквата во Глинде
Грб на Глинде
Глинде (Саксонија-Анхалт) во рамките на Германија
Глинде (Саксонија-Анхалт)
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Залцланд
Град Барби
Основни податоци
Површина 5 км2
Надм. височина 49 м
Население 278  (31 декември 2006)
 - Густина 56 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. SLK
Пошт. бр. 39249
Повик. бр. 039298
Местоположбата на Глинде во рамките на округот Залцландкрајс
Местоположбата на Глинде во рамките на округот Залцландкрајс
Координати 52°00′47″N 11°50′59″E / 52.01306° СГШ; 11.84972° ИГД / 52.01306; 11.84972Координати: 52°00′47″N 11°50′59″E / 52.01306° СГШ; 11.84972° ИГД / 52.01306; 11.84972

Глинде (германски: Glinde) — град и поранешна општина во округот Залцланд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010 е дел од градот Барби.