Глукокортикоид

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Гликокортикоиди)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Хемиска структура на кортизолот, глукокортикоид

Глукокортикоиди се класа на стероидни хормони кои се поврзуваат за глукокортикоидните рецептори. Името глукокортикоид (глукоза + кортекс + стероид) е добиено од нивната функција во регулацијата на метаболизмот на глукоза, нивната синтеза во кората на надбубрежната жлезда и нивната стероидна структура. Помалку користен синоним е глукокортикостероид.