Глизе 581

Од Википедија — слободната енциклопедија
Глизе 581

{{{caption}}}
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Вага
Ректасцензија 15ч 19м &1000000000026825000000026,8250с[1]
Деклинација −07° 43′ &1000000000002020900000020,209″[1]
Прив. величина (V) 10.56 to 10.58a
Особености
Спектрален тип M3V[2]
B−V Боен показател 1.61[1]
Променлив тип BYb
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)−9.5 ± 0.5[1] км/с
Сопствено движење (μ) Рект: −1233.51[3] млс/г
Дек.: −94.52[3] млс/г
Паралакса (π)160.91 ± 2.62[3] млс
Оддалеченост20,3 ± 0,3 сг
(6,2 ± 0,1 пс)
Апсолутна величина (MV)11.6[4]
Податоци
Маса0.31[5] M
Полупречник0.29[2] R
Површ. грав. (log g)4.92 ± 0.10[6]
Сјајност (болометричка)0.013[2] L
Температура3,480 ± 48[6] K
Металичност[M/H] = −0.33 ± 0.12[6]
Старост7 to 11 × 109[5][7] години
Други ознаки
HO Librae, HO Lib, BD−07°4003, GJ 581, HIP 74995, LFT 1195, LHS 394, LPM 564, LTT 6112, NLTT 39886, TYC 5594-1093-1, Wolf 562.[1][8]
Наводи во бази
SIMBAD— податоци
Споредба на Сонцето (лево) со Глизе 581 (десно)

Глизе 581 е ѕвезда која е црвено џуџе со спектрален тип M3V, сместена 20,3 светлосни години од Земјата. Нејзината маса е пресметана на околу третина од онаа на нашето Сонце, и е 87-ми најблизок познат ѕвезден систем до Земјата. Со набљудувања е откриено дека оваа ѕвезда има најмалку четири планети: Глизе 581 b, c, d, e.[9]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 V* HO Lib -- Variable Star, database entry, SIMBAD. Accessed on line 21 август 2008.
  2. 2,0 2,1 2,2 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име bonfils.
  3. 3,0 3,1 3,2 van Leeuwen, F. (2007). „HIP 74995“. Hipparcos, the New Reduction. Strasbourg Astronomical Observatory. Посетено на 2008-08-16.
  4. From apparent magnitude and parallax.
  5. 5,0 5,1 „Star: Gl 581“. Extrasolar Planets Encyclopaedia. Архивирано од изворникот на 2012-05-10. Посетено на 2009-04-27. 0.31 Msun ... 8 (−1+3) Gyr
  6. 6,0 6,1 6,2 Bean, J. L.; Benedict, G. F.; Endl, M. (2006). „Metallicities of M Dwarf Planet Hosts from Spectral Synthesis“. The Astrophysical Journal. 653 (1): L65–L68. doi:10.1086/510527. Посетено на 2007-02-04.CS1-одржување: повеќе имиња: список на автори (link)
  7. Selsis 3.4 page 1382 "lower limit of the age that, considering the associated uncertainties, could be around 7 Gyr", "preliminary estimate", "should not be above 10-11 Gyr"
  8. Entry 5594-1093-1, Tycho Catalogue, The Hipparcos and Tycho Catalogues, CDS ID I/239.
  9. Mayor; и др. (2009). „The HARPS search for southern extra-solar planets,XVIII. An Earth-mass planet in the GJ 581 planetary system“ (PDF). Astronomy and Astrophysics. Архивирано од изворникот (PDF) на 2009-05-21. Посетено на 2009-06-07.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]