Глибенкламид

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Глибенкламид
Glibenclamide.svg
Glibenclamide-4YVP-ball-and-stick.png
Систематско (IUPAC)
5-chloro-N-[2-[4-(cyclohexylcarbamoylsulfamoyl)
phenyl]ethyl]-2-methoxybenzamide
Клинички податоци
Заштитени имињаГлибедал
AHFS/Drugs.comInternational Drug Names
MedlinePlusa684058
Licence dataUS FDA:link
Бременосна
категорија
  • AU: C
  • US: B (Без ризик во не-човечки студии)
Начин на издавање
Начин на
примена
Oral
Фармакокинетички податоци
Врзување за белковинитеExtensive
МетаболизамHepatic hydroxylation (CYP2C9-mediated)
Полувреме на елиминација10 hours
ЕкскрецијаRenal and biliary
Идентификатори
CAS-број10238-21-8 Yes check.svgОк
ATC кодA10BB01
PubChemCID: 3488
IUPHAR/BPS2414
DrugBankDB01016 Yes check.svgОк
ChemSpider3368 Yes check.svgОк
UNIISX6K58TVWC Yes check.svgОк
KEGGD00336 Yes check.svgОк
ChEBICHEBI:5441 Yes check.svgОк
ChEMBLCHEMBL472 Yes check.svgОк
Хемиски податоци
ФормулаC23H28ClN3O5S
Моларна маса494.004 g/mol
  (verify)

Глибенкламид, исто така познат и како глибурид, е антидијабетичен лек во класата на лекови позната како сулфонилуреи, која е сродна со сулфонамидни антибиотици. Бил развиен во 1966 во заедничка студија помеѓу Boehringer Mannheim (сега дел од Roche) и Hoechst (сега дел од Sanofi-Aventis).[1]

Употреба[уреди | уреди извор]

Се употребува во третманот на дијабетес мелитус тип 2.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Marble A. Glibenclamide, a new sulphonylurea: whither oral hypoglycaemic agents?. „Drugs“ том  1 (2): 109–15. doi:10.2165/00003495-197101020-00001. PMID 4999930.