Глејв

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Глејв

Глејв е оружје кое содржи сечило со една oстрицa, која се наоѓа на врвот од мотката. Слична е на јапонското оружје нагината, сечилото е прицврстено со помош на шуплината на дршката на сечилото, сличен систем како кај секира. Сечилото најчесто било долго 55 см на крајот од мотката која била долга од 180 до 220 см. Повремено на другиот крај на сечилото се правела кука, за да можеле коњаникот да го спуштат од коњот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]