Ледничко езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Глечерско езеро)
Прејди на: содржини, барај

Ледничко езеро или глечерско езеро, глацијално езеро — природно езеро настанато со топење на мразот во Леденото доба. Најчесто се наоѓа на високите планини и најчесто е со помала површина. Има доста ладна и бистра вода со исклучителна убавина и заедно со неговата местоположба е магнет за туристи и посетители на овој природен бисер.

Во Македонија[уреди | уреди извор]

Во Македонија познати се околу 43 леднички езера, распоредени на неколку планини:[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]