Гленорхи (Нов Зеланд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гленорхи is located in Нов Зеланд
Гленорхи
Гленорхи
Поглед на езерото Вакатипу од Гленорхи

Гленорхи (англиски: Glenorchy) — мало населено место во живописниот северен крај на езерото Вакатипу, на Јужниот Остров на Нов Зеланд. Местото е оддалечено 45 km со возило или чамец од Квинстаун, најблискиот град.

Гленорхи е популарно туристичко место и во околината има разни интересни патеки за планинарење. Сместено е близу границите на националните паркови Маунт Аспајринг и Фјордленд. Локалните предели се познати во светот по тоа што е една од местата во првиот филм на трилогијата „Господарот на прстените“ од режисерот Питер Џексон. Покрај ова, таму се снимани и сцени од филмовите „Вертикална граница“, „Почетоците на Икс-луѓето: Вулверин“ и „Хрониките на Нарнија: Принцот Каспијан“.

Гленорхи го носи името на гленот Глен Орхи во Аргајл, Шкотска.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Reed, A. W. (2002). The Reed Dictionary of New Zealand Place Names. Auckland: Reed Books. ISBN 0-7900-0761-4.