Глајхамберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Глајхамберг
Место во Ремхилд
Грб на Глајхамберг
Глајхамберг is located in Германија
Глајхамберг
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Град Ремхилд
Основни податоци
Површина 46,83 км2
Надм. височина 330 м
Население 2.822  (31 декември 2011)
 - Густина 60 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98646
Повик. бр. 036875
Портал www.gleichamberg.de
Координати 50°22′17″N 10°35′56″E / 50.37139° N; 10.59889° E / 50.37139; 10.59889Координати: 50°22′17″N 10°35′56″E / 50.37139° N; 10.59889° E / 50.37139; 10.59889

Глајхамберг (германски: Gleichamberg) — село и поранешна општина во округот Хилдбургхаузен, во Тирингија, Германија. Од 31 декември 2012 е дел од градот Ремхилд.