Глауциг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Глауциг
Градски дел во Зидлихес Анхалт
Глауциг is located in Германија
Глауциг
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија-Анхалт
Округ Анхалт-Битерфелд
Град Зидлихес Анхалт
Основни податоци
Површина 3 км2
Надм. височина 75 м
Население 469  (31 декември 2006)
 - Густина 156 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. ABI
Пошт. бр. 06369
Повик. бр. 034975
Координати 51°39′N 12°0′E / 51.650° N; 12.000° E / 51.650; 12.000Координати: 51°39′N 12°0′E / 51.650° N; 12.000° E / 51.650; 12.000

Глауциг (германски: Glauzig) — село и поранешна општина во округот Анхалт-Битерфелд, во Саксонија-Анхалт, Германија. Од 1 јануари 2010, е дел од градот Зидлихес Анхалт.