Главна железничка станица Виена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Wien Hauptbahnhof
Западниот влез на станицата
Општи информации
МестоFavoritenstraße 51, Виена
Австрија
Координати48°11′12″ N; 16°22′48″ E / 48.186667° СГШ; 16.380000° ИГД / 48.186667; 16.380000Координати: 48°11′12″ N; 16°22′48″ E / 48.186667° СГШ; 16.380000° ИГД / 48.186667; 16.380000
СопственикAustrian Federal Railways (ÖBB)
Перони12
Колосеци12 for ÖBB
4 for loading cars (Wien Hauptbahnhof Autoreisezug)
2 for underground tram
2 for U-Bahn
20 Total
Објект
Вид градбаat-grade
Паркингда
Други информации
Мрежно местоHauptbahnhof Wien
Историја
Отворенадекември 2012; пред 10 години (2012-12)
(partly operational)[1]
декември 2015; пред 7 години (2015-12)
(fully operational)[2]
Електрифициранада
Сообраќај
Патници ()268,000/ден[3]

Главната железничка станица Виена или Wien Hauptbahnhof[4][5] е главна железничка станица во Виена, Австрија, лоцирана во округот Фаворитен.[6] Станицата станала целосно функционална во декември 2015, поврзувајќи ги главните железнички линии од север, исток, југ и запад, и заменувајќи го стариот терминал Wien Südbahnhof.[7] Со приближно 268,000 патници на дневно ниво е станица со најголема фреквенција во Австрија.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име rgi20121227.
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име bahnkonzept.
  3. „Die größten Bahnhöfe in Österreich“. GoEuro Corp. Посетено на 2021-03-30.
  4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име milestones.
  5. "ÖBB Facts & Figures 2019" (PDF). ÖBB Press. 2019. p. 40. Retrieved 2021-10-07.
  6. „Wien Hauptbahnhof and Wieden“. The Rough Guide to Vienna. Rough Guides. July 2011. стр. 136. ISBN 978-1848366817.
  7. Averbuck, Alexis; Bedford, Neal (2009). Western Europe. Lonely Planet. стр. 66.
  8. „Die größten Bahnhöfe in Österreich“. GoEuro Corp. Посетено на 2021-03-30.