Главино Село (Лазарополе)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето


Macedonian archaeology stub icon.svg
Macedonian archaeology stub icon.svg
Археолошко наоѓалиште
Главино Село
Главино Село се наоѓа во местоположба во рамките на Македонија
Главино Село
Главино Село
(местоположба во рамките на Македонија)
Местоположба 41°32′09″ СГШ 20°41′37″ ИГД / 
Основни податоци
Име Главино Село
Место Лазарополе
Општина Маврово и Ростуша
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Главино Село е археолошки локалитет во гостиварското село Лазарополе. Локалитетот претставува средновековна населба и некропола. Се наоѓа на околу 4 km северозападно од селото, каде се наоѓаат темели од објекти и грамади од кршен камен, покривни ќерамиди и големи камени плочи од гробни конструкции со ориентација исток-запад.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069