Гијом де Шартр

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на Жилом де Шартр

Гијом де Шартр или Гилелм де Карното (Вилем де Карното) бил принц на цистерцијанскиот принципат Себорга и Голем мајстор на витешкиот ред Темплари од 1210 до 26 август 1218 година.

Во 1210 година, тој помагал во крунисувањето на Жан де Брјен за крал на Ерусалимското Кралство. Во 1211, тој водел арбитража помеѓу Лео III од Ерменија и темпларите, заштитувајќи го замокот Баграс. За време на неговото водство редот процветал во Шпанија, извојувајќи многу важни победи над Маврите.

Гијом де Шартр умрел од чума (најверојатн од тифус), откако бил тешко ранет во опсадата на Дамиета, во Себорга во светата земја.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Претходник
Филип де Плеси
Голем мајстор
12101218
Наследник
Пјер де Монтеги