Прејди на содржината

Гијом де Лорис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Портрет на Гијом де Лорис според манускрипт од Роман за розата во Бодлиевата библиотека

Гијом де Лорис (околу 12001240) — француски учител и поет од градот Лорис. Тој е автор на првите 4058 стихови од Роман за розата.[1] Малку се знае за него, освен дека стиховите ги напишал околу 1230 година, а делото било завршено 40 години подоцна од Жан де Мен.[2] Неговите поеми биле преведени на средновековен англиски од страна на Џефри Чосер, а на современ англиски јазик од Фредерик Стартриџ Елис.

Роман за розата (издание од 1914)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Guillaume (de Lorris); Jean (de Meun) (1970). Roman de la Rose. Librairie Honoré Champion. Посетено на 6 January 2011.
  2.  Оваа статија вклучуват текст од дело кое сега е во јавна сопственостChisholm, Hugh, уред. (1911). „Guillaume de Lorris“ . Encyclopædia Britannica. 12 (11. изд.). Cambridge University Press.CS1-одржување: ref=harv (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]