Гирмај Гебреселасие

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гирмај Гебреселасие
Ghirmay Ghebreslassie Beijing 2015.jpg
Лични податоци
Роден(а)14 ноември 1995 (1995-11-14) (24 г.)
Спорт
ЗемјаЕритреја Еритреја
СпортАтлетика
ДисциплиниМаратон
Успеси и титули
Лични рекордиМаратон: 2:07.47 (2015)

Гирмај Гебреселасие (роден на 14 ноември 1995 г.) е еритрејски атлетичар на долги патеки специјализиран за маратон. Тој го освоил златниот медал на Светското првенство 2015 во Пекинг, Кина. Тој е најмладиот победник на маратонските трки во историјата на светските првенства. Тој го донел првиот златен медал за својата земја на светските првенства.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]